Board List

International Society Daughters Utah Pioneers
Board Members
as of May 2016

Name

Position

Email Address

Madeline Barlow

 


Parliamentarian / Special Events

maddie.barlow@comcast.net

Carol Billings
 


Registrar

carolbillings@isdup.org

Nadine Boudrero

Gift Counter
 

nadineboudrero@isdup.org

Jeanie Bowerbank

Outreach

alpen04@comcast.net

Katherine T. Brimhall

Markers / 4th Vice President
 

katherinebrimhall@isdup.org

Joellen Dillard

Museum
 

 

Ruby Fielding
 


Corresponding Secretary

rubyfielding@isdup.org

Helen Gee

Gift Counter Treasurer
 

helengee@isdup.org

Phyllis Griffiths

Librarian
 

 

Linda Hamilton

Assistant Registrar
 

lindahamilton@isdup.org

Lynette Hanson

Lesson Committee
 

lessoncommittee@isdup.org

Verna Hazelbaker
 

Legacy, Editor

legacy@isdup.org

Constance Huntsman
 

Royalty Pageant / Special Projects

constancehuntsman@isdup.org

Maryann Jensen
 

Lesson Committee/Satellite Museums / 5th Vice President

lessoncommittee@isdup.org

Ellen Jeppson
 

Lesson Committee Chair / 2nd Vice President

lessoncommittee@isdup.org

Dorothy Matern 

Music / 3rd Vice President
 

dorothymatern@isdup.org


Sheryl Nabrotzky
 

Membership

sherylnabrotzky@isdup.org

Judith Obray

Publications
 

 

Claire Olsen
 

Photographs

photos@isdup.org

Jane Rasmussen
 


Recording Secretary

janerasmussen@isdup.org

Kay Ann Saxton

Satellite Museum Director
 

lrsaxton@allwest.net

Cheryl R. Searle

1st Vice President / District Conventions
 

cherylsearle@isdup.org

Maurine P. Smith

President
 

maurinesmith@isdup.org


Julie Thompson
 

Lesson Committee

lessoncommittee@isdup.org

Cathy Tingey

Historian
 

cathytingey@isdup.org

Joan Waite

Treasurer
 

joanwaite@isdup.org

LeeAnne Whitaker

 


Docent Director

rileewhit@hotmail.com

Marilyn C. Workman
 

Chaplain


marilynmcox@gmail.com

Artifacts Office

Pioneer Memorial Museum
 

pioneermemorialmuseum@gmail.com

     
Edna Lou Baker Regional Representative, Southern Idaho loueames@gmail.com
Norda Brimley Regional Representative, Arizona nbrimley@cox.net
Sue B. Cook Regional Representative, Northwest Washington paul.scook@comcast.net
Maxine Crow Regional Representative, Central Valley California maxinecrow@att.net
Ramona Easthope Regional Representative, Canada familyeasthope@yahoo.com
Sue Gibson Regional Representative, Wyoming siouxgib@hotmail.com
Patricia Giles Regional Representative, Southern California  
Ilene Hawkins Regional Representative, Colorado ilene1944@msn.com
Daphne Kessinger Regional Representative, Calfiornia San Joaquin ldkess@sbcglobal.net
Frances Moore Regional Representative, Southwest Idaho franceshmoore@fiberpipe.net
Alice Pottmyer Regional Representative, East Coast pottmyera@aol.com
Roberta Tanner Regional Representative, Northern California clantanner@aol.com
Mariana Taylor Regional Representative, Southern Utah marianaMT@msn.com
Sheila Townsley Regional Representative, California Bay Area sheflortown@aol.com
Tami Voyles Regional Representative, New Mexico tami@voyles.org
Rebecca Young Regional Representative, Southeast Idaho  
Jan Zobrist Regional Representative, Nevada jazzobrist@cox.net